Informacje prasowe ZUS
Informacja prasowa
Emerytury i renty jeszcze przed świętami
Wielkimi krokami zbliżają się święta. Seniorzy z niecierpliwością czekają na swoją emeryturę czy rentę. Niektórzy obawiają się czy świadczenie otrzymają jeszcze przed świętami. Cześć z nich termin wypłaty swojego świadczenia ma na 25 dnia miesiąca, a w grudniu wypada on w dzień Świąt Bożego Narodzenia.
ZUS uspakaja. - Osoby, które zwykle otrzymują swoje świadczenie 25 dnia miesiąca
w grudniu wypłatę świadczeń otrzymają nieco wcześniej. I tak świadczenia, które doręczane są przez listonoszy, trafią na pocztę 21. grudnia. Świadczenia, które przekazywane są na konto trafią do banków 23. grudnia, a w przypadku świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe za granicą 22. grudnia. – mówi Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dobra wiadomość także dla seniorów, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia 2021r. Oni również otrzymają pieniądze wcześniej. Świadczenia, które doręczane są przez listonoszy, trafią na pocztę 28. grudnia. Natomiast osoby, które odbierają swoje świadczenia za pośrednictwem banku otrzymają je 29. i 30. grudnia. – dodaje rzeczniczka.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w takich momentach zachęca, aby rozważyć wybranie bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Ten sposób wybrało 77,6 proc. seniorów
z toruńskiego oddziału ZUS i 74,6 proc. z bydgoskiego oddziału ZUS. Konto w banku to swobodny dostęp do pieniędzy. Otrzymując świadczenie przekazem musimy czekać, aż zapuka do nas listonosz.
Wszystkim klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych życzymy zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Informacja prasowa
Przedsiębiorco, nie przegap terminu! Do końca roku złóż dokumenty rozliczeniowe
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia
z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe. Przepisy dotyczące zwolnienia ze składek listopadowych wejdą w życie pod koniec miesiąca.
Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona m.in. zwolnienie
z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jednak by skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, przedsiębiorcy muszą pamiętać
o przekazaniu do ZUS dokumentów rozliczeniowych najpóźniej do 31 grudnia br. (chyba że ktoś jest zwolniony z ich składania). Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. Niestety często zdarza się, że osoby prowadzące działalność zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem aplikacji e-płatnik dostępnym na PUE ZUS.
Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?
Zgodnie z przepisami, zwolnienie z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych przysługuje przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowana została do podstawy wymiaru składek kwota
w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.
Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są także ze składania dokumentów przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus, z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie. – wyjaśnia rzeczniczka
Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 r.) lub z nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.).
Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego
i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Informacja prasowa
W Wigilię ZUS będzie nieczynny
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w czwartek, 24 grudnia nieczynne będą sale obsługi klientów w placówkach ZUS. W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, 24 grudnia br. jest dniem wolnym dla pracowników ZUS, za dzień świąteczny – sobotę 26 grudnia 2020 r. Jeśli mamy sprawy do załatwienia w ZUS, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę.– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Do dyspozycji klientów ZUS przez 7 dni w tygodniu jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS, a także specjalna całodobowa infolinia dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego (tel. 22 11 22 111).
Za utrudnienia przepraszamy.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Bydgoszcz, 17 grudnia 2020 r.
Informacja prasowa
Wyższe emerytury dla rocznika 1953
Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą jeszcze wystąpić
o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej. Upływa on 11 stycznia 2021 roku. Osoby, które mają już przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie muszą robić nic. ZUS sam przeliczy im świadczenie.
W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się
w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn na wcześniejszej emeryturze. Emerytura wcześniejsza to m.in.: emerytura nauczycielska z art. 88 Karty Nauczyciela, emerytura górnicza, kolejowa, czy też przyznawana dla kobiet w wieku 55 lat posiadających długi staż pracy wynoszący, co najmniej 30 lat okresów składkowych
i nieskładkowych. Nowelizacja nie dotyczy zaś emerytur pomostowych czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. – dodaje rzeczniczka.
Kto otrzyma wyższą emeryturę na wniosek?
Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Kto nie musi składać wniosku?
Osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku
i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to Zakład wypłaci też wyrównanie. Wypłata wyrównania nastąpi w styczniowych terminach wypłaty świadczeń, a jeżeli realizacja wypłaty w tych terminach nie będzie możliwa w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.
Te same zasady ZUS zastosuje w przypadku renty rodzinnej przyznanej po osobie zmarłej ur. w 1953, która pobierała emeryturę wcześniejszą.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego