Zanim wybierzesz się w podróż - pomyśl o zdrowiu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przekazuje niezbędne informacje, jak prawidłowo przygotować się do zdrowej podróży w egzotyczne rejony świata, uwzględniając szczepienia ochronne.
Nasilony ruch turystyczny po krajach o odmiennych warunkach geograficznych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz zróżnicowanych standardach higieniczno-sanitarnych wpływa na migrację patogenów, co wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia.
Turysta podróżujący w egzotyczne rejony świata narażony jest na choroby tropikalne oraz powszechnie występujące drobnoustroje, związane z niskim poziomem warunków sanitarnych.
Chorobom tropikalnym można skutecznie zapobiegać poprzez właściwe przygotowanie do podróży
Na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem należy zgłosić się do poradni medycyny podróży, gdzie specjalista:
- zaleci obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży, wieku pacjenta oraz jego indywidualnych wskazań zdrowotnych,
- ustali wskazania do chemioprofilaktyki malarii, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tą chorobą,
- wystawi międzynarodową książeczkę szczepień, tzw. żółtą książeczkę,
- przekaże niezbędne wytyczne, dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom tropikalnym,
- zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej, m.in. w repelenty, leki przeciwbiegunkowe, leki przeciwgorączkowe, środki do opalania z filtrem UV,
- poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki,
- poinformuje o zasadach profilaktyki chorób przenoszonych drogą pokarmową, tzw. ”chorób brudnych rąk”.
Szczepienia ochronne to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. To bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki.
Uodpornienie najlepiej rozpocząć około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie, przy czym 2 dawki są podawane w odstępie 4 tygodni przed wyjazdem. Inne szczepienia wymagają jedynie 1 dawki, którą należy podać najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem, szczepionkę p/żółtej gorączce należy podać najpóźniej 10 dni przed wyjazdem.
Szczepienia obowiązkowe dla podróżników
Szczepienie przeciwko:
- żółtej gorączce (żółtej febrze) – wymagane przy wjeździe do Afryki i Ameryki Południowej,
- chorobie meningokokowej – obowiązkowe dla udających się do Arabii Saudyjskiej.
Szczepienia zalecane dla podróżników w obszarach wysokiego ryzyka
Szczepienia przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – zasięg ogólnoświatowy, szczególnie w krajach rozwijających się, o niskim poziomie higieny,
- błonicy – zasięg ogólnoświatowy, zakażenia częstsze w tropikach i krajach rozwijających się,
- tężcowi – jw.,
- poliomyelitis – kraje Afryki i Azji,
- żółtej gorączce (żółtej febrze) – Saharyjskie kraje Afryki, tropikalne obszary Ameryki Środkowej i Południowej,
- durowi brzusznemu – zasięg ogólnoświatowy, szczególnie w rejonach o niskim poziomie higieny w Azji Południowej, Afryce oraz pozostałych krajach rozwijających się,
- wściekliźnie (profilaktyka przedekspozycyjna) – zasięg ogólnoświatowy, szczególnie w krajach rozwijających się Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej,
- cholerze,
- japońskiemu zapaleniu mózgu,
- kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Gdzie można wykonać szczepienia?
Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych do poszczególnych krajów i regionów, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej są publikowane i uaktualniane na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) oraz amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Jak zabezpieczyć się przed innymi chorobami tropikalnymi, przeciwko którym nie ma szczepionek?
Podczas podróży zagranicznej istnieje ryzyko chorób, przeciwko którym nie wyprodukowano dotychczas skutecznej szczepionki. Taką chorobą jest np. malaria. Postępowanie profilaktyczne w tym przypadku składa się z dwóch elementów:
- Profilaktyki farmakologicznej, czyli przyjmowania zapobiegawczo leków przeciwmalarycznych
- Profilaktyki niefarmakologicznej - środki ochrony przed ukłuciami komarów:
- odpowiedni ubiór (szczególnie w terenach zalesionych - odzież jasna, najlepiej zakrywająca ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywająca stopy, nakrycie głowy),
- repelenty (preparaty odstraszające owady, zwłaszcza komary, np. DEET, Ikarydyna, Ir3535),
- siatki przeciw owadom w oknach i drzwiach, moskitiery,
- pozostawanie w pomieszczeniach najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, takich jak np. gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, nudności, złe samopoczucie, wymioty, biegunka, wysypka skórna podczas pobytu w rejonach tropikalnych lub tuż po powrocie z tych terenów należy natychmiast udać się do lekarza POZ lub ośrodka leczenia chorób zakaźnych, informując lekarza o pobycie w krajach strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego.
Nie ma również szczepionek przeciwko większości drobnoustrojów wywołujących tzw. biegunkę podróżnych (enteropatogenne szczepy Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Salmonella, Shigella). Źródłem zakażenia tymi drobnoustrojami są zanieczyszczone nimi produkty pokarmowe i woda, a także ręce.
Zapobieganie tym zakażeniom polega na starannym przestrzeganiu zasad higieny osobistej i higieny żywienia (spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej, picie wody pozbawionej czynników chorobotwórczych, tj. wody butelkowanej lub po przegotowaniu, rezygnacja z kostek lodu).
Ważną sprawą jest także prewencja chorób przenoszonych drogą płciową, takich, jak np. HIV, kiła, czy chlamydia.
Pamiętaj!
Właściwe przygotowanie do podróży oraz wykonanie odpowiednich, zalecanych szczepień ochronnych to gwarancja spokojnej podróży i bezpiecznego pobytu w kraju docelowym.
Ulotka - Zanim wybierzesz się w podróż - pomyśl o zdrowiu - pobierz plik